The 4th Hong Kong Teenage Art Competition
Winning results
Attention:
All Winner will be invited to attend our Prize-giving ceremony on 26 August 2012. Details of the ceremony will be announced by e-mail.
Certificates of other candidacies will be mailed to your address on the application form with in 4 weeks, Please inform us by e-mail as soon as possible if your address has changed.
The School Excellence Award | The Tutor Excellence Award | ||||
優贊薈 | 林老師 | ||||
The Most Active Participant Award (School) | The Most Active Participant Award (Tutor) | ||||
Genius Gallery 藝廊 | Ng Chun Mei | ||||
K1 Group | |||||
Prize | Winner | Category | School | 指導學校 | 指導老師 |
1st Prize | 林浩峰 Lam Ho Fung | Photography | Hong Kong Preschool (Kowloon Tong) | ||
吳浚維 Ng Tsun Wai Anson | Penmanship (English) | St. Catherine’s International Kindergarten | |||
史舜文 Sei Shun Man | Western Painting | St. Paul’s Kindergarten | |||
林欣穎 Lam Yan Wing | Calligraphy (Big character) | Immaculate Heart Of Mary Kindergarten | Chan Kwok Chun | ||
林浩峰 Lam Ho Fung | Penmanship (Chinese) | Hong Kong Preschool (Kowloon Tong) | Joyful Creativity Academy | ||
周晉熙 Ethan Chow Chun Hei | Chinese Painting | Sheng Kong Hui Kindergarten | Leaps and Bounds | Stella Pang | |
2nd Prize | 許梓晴 Hui Chi Ching Melanie | Photography | 培正幼稚園 | ||
陳樂芯 Chan Lok Sum | Western Painting | Genius Gallery 藝廊 | |||
林耀銘 Lam Yiu Ming | Penmanship (Chinese) | 保良局吳多泰幼稚園 | |||
趙栢齡 Chiu Park Ling Rosalyn | Chinese Painting | 聖公會幼稚園 | |||
3rd Prize | 王愷裕 Wong Hubert | Photography | Stafford English Kindergarten | ||
王愷裕 Wong Hubert | Penmanship (English) | Stafford English Kindergarten | |||
吳宛蓁 Ng Yuen Chun | Western Painting | Think International Kindergarten | 優贊薈 | 林老師 | |
呂亦宬 Lu Yik Shing | Western Painting | Genius Gallery 藝廊 | |||
李靖 Lee Ching Donna | Western Painting | 嘉諾撒聖心幼稚園 | Vkids Creative | ||
曾昊謙 Tsang Ho Him | Western Painting | 迦南幼兒園 (九龍塘) | 優贊薈 | 林老師 | |
黃冠樺 Wong Kwun Wa | Western Painting | Think International Kindergarten / Nursery | 優贊薈 | 林老師 | |
黃達之 Wong Tat Chi | Penmanship (Chinese) | St. Paul’s Church Kindergarten | |||
周嘉然 Leah Chow | Chinese Painting | Victoria Nursery (Harbour Heights) | Leaps and Bounds | Stella Pang | |
Outstanding Award | 文雅妍 Mun Nga Yin | Western Painting | Pui Ching Primary School (Kindergarten) | 優贊薈 | 林老師 |
布家欣 Po Ka Yan | Western Painting | St. Clare’s Kindergarten | Paint Palette | ||
李芷喬 Lee Tsz Kiu Angie | Western Painting | Kentville Kindergarten | 優贊薈 | 林老師 | |
楊彥臻 Yeung Yin Jun Gennie | Western Painting | 聖公會幼稚園 | 香港創美書畫院 | 吳彥儀 | |
王愷裕 Wong Hubert | Penmanship (Chinese) | Stafford English Kindergarten | |||
馮仲朗 Darren Fung | Chinese Painting | Braemar Hill Nursery School | |||
K2 Group | |||||
Prize | Winner | Category | School | 指導學校 | 指導老師 |
1st Prize | 黃煥晴 Teresa Wong | Photography | 德望學校(幼稚園) | ||
區天恩 Au Tin Yan | Penmanship (English) | 聖公會荊冕堂士德幼稚園 | |||
朱芷瑤 Chu Tsz Yiu Bernice | Western Painting | St. Catherine’s International Kindergarten | 優贊薈 | 林老師 | |
區芷澄 Au Tsz Ching Kylie | Calligraphy (Big character) | St. Mary Margeret’s Kindergarten | |||
湯雅鍶 Tong Nga Si | Penmanship (Chinese) | 民生書院幼稚園 | |||
黎皓澄 Lai Ho Ching Aidan | Chinese Painting | Rightmind Kindergarten | Leaps & Bounds | Stella Pang | |
2nd Prize | 趙珩 Chao Hang | Photography | 聖公會幼稚園 | ||
丁芷盈 Ding Tsz Ying | Penmanship (English) | 劍嗚幼稚園 | |||
李宏樂 Lee Wang Lok Brian | Western Painting | 萊恩英文幼稚園 | 和孩藝術坊 | ||
沈穎賢 Shum Wing Yin Annika | Western Painting | 聖保羅堂幼稚園 | Blink Think Inc. | ||
郭曉琳 Kwok Hiu Lam | Western Painting | 啟思幼稚園 | Big House Art Workshop | ||
葉展瑋 Yip Chin Wai | Western Painting | Genius Gallery 藝廊 | |||
蔡逸妤 Choy Chloris | Western Painting | St. Catherine’s International Kindergarten | 魏術館 | ||
鄭竣文 Cheng Chun Man | Western Painting | 根德園幼稚園 | Toddle Kids Artground | Ms. Josie | |
陳朗翹 Chan Long Kiu | Calligraphy (Big character) | 培正幼稚園 | 松風畫苑 | 朱老師 | |
張韻希 Cheung Wan Hei Ava | Penmanship (Chinese) | Think International Kindergarten (Laguna City) | |||
梁凱瑩 Leung Hoi Ying Leia | Chinese Painting | 根德園幼稚園 | Toddle Kids Artground | Ms. Josie | |
3rd Prize | 容安璞 Amber Yung | Photography | Victoria Kindergarten | ||
謝慧言 Tse Anna Wai Yin | Penmanship (English) | Christ Church Kindergarten | |||
王賀喬 Wong Ho Kiu Jollie | Western Painting | St. Catherine’s International Kindergarten | Big House Art Workshop | ||
林熙喬 Lam Hei Kiu | Western Painting | Think International Kindergarten | 卓爾畫室 | 鄧泳蘭 | |
張育銘 Cheung Yuk Ming | Western Painting | Rosaryhill Kindergarten | Blink Think Inc. | ||
梁穎翹 Leung Renee Wing Kiu | Western Painting | Good Hope School (Kindergarten) | Artco Gallery | Mon Kwan | |
韓承軒 Houng Shing Hin | Western Painting | 金巴倫英文幼稚園 | Big House Art Workshop | ||
魏希桐 Ngai Hei Tung | Western Painting | Artco Gallery | Mon Kwan | ||
楊皓喬 Yeung Ho Kiu | Penmanship (Chinese) | Yan Chai Hospital Choi Pat Tai Kindergarten/Child Care Centre | |||
黃煥晴 Teresa Wong | Chinese Painting | Good Hope School (Kindergarten) | Helen Chan | ||
Outstanding Award | 何臻羲 Brandon Angelo Ho | Western Painting | Anfield Kindergarten Hong Kong | Vkids Creative | |
李榮豐 Lee Wing Fung Joshua | Western Painting | Christ Church Kindergarten | Big House Art Workshop | ||
梁煒諾 Leung Wai Nok Alex | Western Painting | 根德園幼稚園 | 香港創美書畫院 | 吳彥儀 | |
陳南熹 Chan Nam Hei Aidan | Western Painting | St. Catherine’s International Kindergarten | Big House Art Workshop | ||
馮一正 Fung Yat Ching Matthias | Western Painting | 劍鳴幼稚園 | |||
黃琝善 Wong Man Sin | Western Painting | Genius Gallery 藝廊 | |||
趙汝穎 Chiu Yu Wing Wayne | Western Painting | 愛群道浸信會呂郭碧鳳幼稚園 | 維思教室(中環) | ||
盧曜祈 Lo Yiu Ki Astin | Western Painting | Christ Church Kindergarten | |||
薛芷瑤 Xue Tsz Yiu | Western Painting | 真理浸信會何袁惠琼幼稚園 | 吳老師 | ||
顧晉謙 Ku Chun Him Matthew | Western Painting | 玫瑰崗學校 | Blink Think Inc. | ||
謝慧言 Tse Anna Wai Yin | Penmanship (Chinese) | Christ Church Kindergarten | |||
宋彥霆 Song Yan Ting Justin | Chinese Painting | Yew Chung International School | Leaps & Bound | Stella Pang | |
K3 Group | |||||
Prize | Winner | Category | School | 指導學校 | 指導老師 |
1st Prize | 李諾施 Lee Nok Sze Celestine | Western Painting | 國際英文幼稚園 | 優贊薈 | 林老師 |
林殷喬 Lam Yan Kiu | Calligraphy (Big character) | 朗思國際幼稚園 | Philip Cheung | ||
林殷喬 Lam Yan Kiu | Penmanship (Chinese) | 朗思國際幼稚園 | Philip Cheung | ||
嚴文博 Yim Man Pok | Chinese Painting | St. Catherine’s International Kindergarten | Apple Artroom | ||
2nd Prize | 庾悅蓁 Yumi Yu | Photography | 宣道會陳李詠貞紀念幼稚園 | ||
熊天約 Hung Tin Yeuk | Penmanship (English) | Kowloon Renish School & Kindergarten | 黃思敏 | ||
陳睿珩 Chan Yui Hang | Western Painting | 根德園幼稚園 | 陳寶娟 | ||
黃建之 Wong Kin Chi | Calligraphy (Big character) | St. Paul’s Church Kindergarten | |||
蘇焯弦 So Cheuk Yin Erskine | Penmanship (Chinese) | 天主教明我幼稚園 (奧運校) | |||
吳卓兒 Ng Cherrie | Chinese Painting | Tivoli Anglo-Chinese Kindergarten | 香港創美書畫院 | 丘倩文 | |
3rd Prize | 熊天約 Hung Tin Yeuk | Photography | Kowloon Renish School & Kindergarten | 張坤成 | |
庾悅蓁 Yumi Yu | Penmanship (English) | 宣道會陳李詠貞紀念幼稚園 | 洪副校長 | ||
吳卓兒 Ng Cherrie | Penmanship (English) | Tivoli Anglo-Chinese Kindergarten | 香港創美書畫院 | 丘倩文 | |
鍾繼軒 Chung Kai Hin | Western Painting | 崇真小學暨幼稚園 | |||
熊天約 Hung Tin Yeuk | Penmanship (Chinese) | Kowloon Renish School & Kindergarten | 黃思敏 | ||
歐昭駿 Au Chiu Chun | Chinese Painting | 金巴倫英文幼稚園 | 優贊薈 | 林老師 | |
Outstanding Award | 吳杏沂 Ng Hang Yi Haylie | Western Painting | 德望學校 (幼稚園) | Vkids Creative | |
張傲軒 Cheung Ngo Hin | Western Painting | 北角衛理堂幼稚園 | |||
吳卓兒 Ng Cherrie | Penmanship (Chinese) | Tivoli Anglo-Chinese Kindergarten | 香港創美書畫院 | 丘倩文 | |
嚴樂恒 Yim Lok Hang | Chinese Painting | Think International Kindergarten | 周安娣 | ||
Primary – Junior Group | |||||
Prize | Winner | Category | School | 指導學校 | 指導老師 |
1st Prize | 冼意晴 Sin Aleisha Esther | Photography | 聖保羅男女中學附屬小學 | 冼盧紹慧 | |
郭藹淳 Kwok Oi Shun | Western Painting | 德望學校(小學部) | Sun’s Gallery | Michelle Sun | |
黃奕曦 Wong Yik Hei | Penmanship (Chinese) | 英華小學 | 陳棣蕚 | ||
趙思晴 Chiu Sze Ching | Chinese Painting | 優才書院 | |||
2nd Prize | 王蘊錱 Wong Wan Chun Ashley | Photography | G.T. College | ||
袁樂均 Yuen Lok Kwan Sophia | Penmanship (English) | 聖保祿學校 (小學部) | |||
吳柏澄 Ng Pak Ching | Western Painting | 聖瑪加利男女英文中小學 | Big House Art Workshop | ||
蘇煒弦 So Wai Yin Chester | Penmanship (Chinese) | 聖方濟各英文小學 | |||
張詩靜 | Chinese Painting | 德雅小學 | Apple Artroom | ||
3rd Prize | 張健朗 Cheung Kin Long | Photography | 聖公會牧愛小學 | ||
蘇煒弦 So Wai Yin Chester | Penmanship (English) | 聖方濟各英文小學 | |||
劉芷晴 Lau Erin Tsz Ching | Western Painting | Yew Chung International School | Sonia Wong | ||
袁樂均 Yuen Lok Kwan Sophia | Penmanship (Chinese) | 聖保祿學校 (小學部) | |||
梁若熙 Leung Yeuk Hei | Chinese Painting | Pun U Associate Wah Yan Primary School | 杜小平 | ||
Outstanding Award | 黃奕曦 Wong Yik Hei | Penmanship (English) | 英華小學 | 陳棣蕚 | |
陳芍妤 Chan Zoe | Penmanship (English) | St. Paul’s Convent School (Primary Section) | |||
余卓姸 Yu Cheuk Yin | Western Painting | St. Stephen’s Girls’ Primary School | |||
曾家怡 Chan Ka Yee Chloe | Western Painting | Sacred Heart Canossian School Private Section | IC加油站 | ||
陳芍妤 Chan Zoe | Penmanship (Chinese) | St. Paul’s Convent School (Primary Section) | |||
羅保姸 Law Po Yin | Chinese Painting | 沙田培基小學 | 靜軒藝苑 | ||
Primary – Senior Group | |||||
Prize | Winner | Category | School | 指導學校 | 指導老師 |
1st Prize | 周子軒 | Western Painting | 聖方濟各英文小學 | 優贊薈 | 林老師 |
容梓灝 Yung Zi Hao Jeffrey | Calligraphy (Big character) | 星加坡國際學校 | |||
歐智遠 Au Chi Yuen | Penmanship (Chinese) | 中華基督教會協和小學 | |||
李晨暉 Li Chenhui | Chinese Painting | Singapore International School (H.K) | 陳馨兒 | ||
2nd Prize | 黃湛峰 Wong Cham Fung | Western Painting | 聖公會置富始南小學 | ||
高凱晴 Ko Hoi Ching | Penmanship (Chinese) | 嘉諾撒聖家學校 (九龍塘) | |||
詹苑淇 Jim Yuen Kei | Chinese Painting | 聖公會柴灣聖米迦勒小學 | 伍德發 | ||
3rd Prize | 何綺翹 Ho Yee Kiu | Penmanship (English) | 啟思小學 | ||
陳縉灝 Chan Chun Ho Ivan | Western Painting | Pun U Association Wah Yan Primary School | Blink Think Inc. | ||
黃方晴 Wong Fong Ching | Penmanship (Chinese) | 保良局香港道教聯合會圓玄小學 | 陳麗娥 | ||
葉子柔 Ip Tsz Yau | Chinese Painting | SKH Tak Tin Lee Shiu Keung Primary School | |||
Outstanding Award | 陳倩思 Chan Sincelia | Photography | Hon Wah College (Primary Section) | ||
李詠彤 Li Wing Tung | Western Painting | 大角咀天主教小學 (海帆道) | 青苗畫室 | 李文驄 | |
黃頴希 Wong Wing Hei Holly | Western Painting | 保良局梁周順琴小學 | 童夢漫畫教室 | 黃希汶 | |
何綺翹 Ho Yee Kiu | Penmanship (Chinese) | 啟思小學 | |||
歐子謙 Au Tze Him | Chinese Painting | 黃埔宣道小學 | |||
Secondary – Junior Group | |||||
Prize | Winner | Category | School | 指導學校 | 指導老師 |
1st Prize | 王端姸 Wong Tuen Yin | Chinese Painting | 嘉諾撒聖瑪利書院 | 袁麗顏 | |
2nd Prize | 王希楠 Wong Hei Nam | Calligraphy (Big character) | St. Stephen’s College | Mrs. Lo | |
Outstanding Award | 潘欣怡 Pun Yan Yi | Penmanship (English) | 五旬節林漢光中學 | ||
吳嘉惠 Ng Ka Wai | Western Painting | 李賢堯中學 | 香港創美書畫院 | 潘笑雲 | |
Secondary – Senior Group | |||||
Prize | Winner | Category | School | 指導學校 | 指導老師 |
1st Prize | 蔡芷嫻 Tsoi Chee Han | Western Painting | Belilios Public School | ||
張雪嫣 Tiffany Cheung | Penmanship (Chinese) | 嘉諾撒聖心書院 | |||
2nd Prize | 蔡芷晴 Tsoi Chee Ching | Western Painting | 庇理羅士女子中學 | ||
3rd Prize | 楊可悅 Nina Yeung | Western Painting | St. Mary’s Canossian College | 翁天池 | |