(得獎名單) 第九屆管弦樂公開比賽

 

 

 

 

得獎結果

 

 

 

 

 

 

 

 

 

積極參與指導學校獎

卓越指導學校獎

香港創藝協會-動感啟導教室

 

香港創藝協會-動感啟導教室

 

 

 

 

 

 

 

 

積極參與指導老師獎

 

卓越指導老師獎

 

 

Teacher Terry Cheng

Teacher Terry Cheng

Teacher Hui Phoebe Yan Ting

 

 

 

 

 

 

 

Cello

 

獎項

得獎者

級別

就讀學校

指導學校

指導老師

The 2nd Prize

余悅祈

Yu Kay Abigail

Preliminary

香港靈糧堂秀德幼稚園

Miss Chloe Ling

The 2nd Prize

洪啟祐

Hung Kai Yau

Grade 1

華仁小學

Terry Cheng

The 1st Prize

范朗哲

Fan Long Chit

Grade 3

Po Leung Kuk Choi Kai Yan School

Terry Cheng

The 2nd Prize

陸嘉傑

Luk Ka Kit

Grade 3

North Point Government Primary School

Terry Cheng

The 1st Prize

范芷澄

Fan Tsz Ching

Grade 5

Leung Sing Tak Primary School

Cellistizzimo

The 2nd Prize

蕭卓濙

Grade 5

St. Paul’s Secondary School

Terry Cheng

The 3rd Prize

吳康渝

Ng Hong Yu Agnes

Grade 5

St. Paul’s Primary Catholic School

The 2nd Prize

陳貝梨

Chan Pui Lei Shelly

Grade 6

保良局蔡繼有學校

The 1st Prize

鄭秉津

Cheng Ping Chun

Grade 8

Laws Foundation College

Terry Cheng

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Harp

 

獎項

得獎者

級別

就讀學校

指導學校

指導老師

The 2nd Prize

堵允晴

To Wan Ching Twinkle

Grade 1

保良局田家炳兆康幼稚園

香港創藝協會-動感啟導教室

The 3rd Prize

梁臻兒

Leung Chun Yi Janis

Grade 1

中華基督教元朗真光幼稚園

香港創藝協會-動感啟導教室

The 1st Prize

盧姵彤

Lo Pei Tung

Grade 2

HKFYG Lee Shau Kee Primary School

Phoebe

The 2nd Prize

詹子瑜

Chim Tsz Yu

Grade 2

學之園幼稚園暨雙語幼兒園(灝景校)

香港創藝協會-動感啟導教室

The 2nd Prize

盧欣姸

Lo Yan Yin

Grade 3

Evangel College

Phoebe

The 1st Prize

陳子亮

Chan Tsz Leong

Grade 4

The 2nd Prize

侯曉妤

Meredith Hau

Grade 4

Good Hope Primary School Cum Kindergarten (Kindergarten Section)

Hong Kong Harp Centre

Edith Pun

The 3rd Prize

陳晞雅

Chan Hei Nga Hailey

Grade 4

聖公會青山聖彼得堂兆麟苑幼稚園

香港創藝協會-動感啟導教室

The 2nd Prize

郭冰瑩

Kwok Bing Ying Icy

Grade 5

SKH St. Peter Primary School

Lauyee Yeung

The 1st Prize

朱麗婷

Chu Lai Ting Shannon

Grade 8

華英中學

Phoebe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Viola

 

獎項

得獎者

級別

就讀學校

指導學校

指導老師

The 1st Prize

佘衍沂

Sare Hannie

Grade 8

德望小學

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Violin

 

獎項

得獎者

級別

就讀學校

指導學校

指導老師

The 1st Prize

張靖瑒

Cheung Ching Yeung Jana

Grade 1

Keen Mind Kindergarten

葉氏器樂班

The 2nd Prize

郭明鑑

Kwok Kingsley

Grade 1

St. Paul’s Church Kindergarten

Parsons Music Limited

鄭老師

The 3rd Prize

郭柏安

Kwok Paco Jayce

Grade 1

劍鳴幼稚園

The 1st Prize

歐希韻

Au Hei Wan

Grade 2

Christian Alliance International School

The 2nd Prize

張靖瑜

Cheung Ching Yu Joey

Grade 2

St. Paul’s Convent School

葉氏器樂班

The 2nd Prize

蘇庭朗

Brendon  Soo

Grade 8

英華小學

The 1st Prize

梁韻澄

Leung Wan Ching Hannah

Preliminary

St. Margaret Mary’s Catholic Kindergarten

The 2nd Prize

盧心怡

Lo Sum Yi

Preliminary

聖公會基愛小學

Elegant Music

Clara Choi

The 3rd Prize

吳珮霖

Ng Pui Lam

Preliminary

深水埗官立小學

Elegant Music

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Clarinet

 

獎項

得獎者

級別

就讀學校

指導學校

指導老師

The 2nd Prize

黃濼慇

Wong Lok Yan

Grade 8

St. Paul’s Convent School

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

French Horn

 

 

獎項

得獎者

級別

就讀學校

指導學校

指導老師

The 2nd Prize

黃藝嵐

Wong Ngai Nam Eleanor

Grade 2

香港真光中學幼稚園

Richard Ho

The 2nd Prize

陳晞爾

Chan Hadrian

Grade 5

HKUGAP

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Saxphone

 

獎項

得獎者

級別

就讀學校

指導學校

指導老師

The 2nd Prize

黃柏熹

Wong Pak Hei

Grade 3

基督教宣道會宣基小學

StudySax.com

Don Sir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trombone

 

獎項

得獎者

級別

就讀學校

指導學校

指導老師

The 1st Prize

張雋康

Cheung Chun Hong Adrian

Grade 5

中華基督教會基華小學 (九龍塘)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trumpet

 

獎項

得獎者

級別

就讀學校

指導學校

指導老師

The 2nd Prize

陳泓諾

Chan Wang Lok

Preliminary

高主教書院幼稚園部

青苗琴行

The 3rd Prize

周子森

Chau Tsz Sum

Preliminary

順德聯誼總會何日東小學

評判

蘇潔明小姐

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>